Upravit stránku

Najlacnejšia drevostavba do 40 tisíc eur. Dom za 40.000… Hovorí Vám to niečo? Takto sa snažia stavebné firmy nalákať potenciálnych záujemcov na stavbu domu. Mnohým ľuďom, ktorí premýšľajú o novom bývaní, to nedá a predsa len sa na tieto domy pozrú.

Zrazu zistíte, že cena 40.000 € je bez DPH a bez základovej dosky. A výsledná cena sa hneď vyšplhá na 60 tisíc. To by ste možno ešte prehrýzli. Pripravte sa ale na to, že to rozhodne nie je všetko.

40 tisíc? Tých posledných

Neodolali ste a dohodli ste si prehliadku vzorového domu do 40 tisíc. Všetko je nové, pekné... len tie miestnosti sú menšie, než ste čakali. O pár minút zistíte, že s dvoma deťmi sa horko-ťažko pomestíte. V kúpeľni sa budete musieť striedať, pretože pre dvoch by už by bola tesná. A naviac chýbajú úložné priestory. Na vstavané skrine už nie je miesto.

Prižmúrite oči, pretože je to predsa dom za 40 tisíc (teda vlastne za 60 tisíc). A tak sa začnete vypytovať, čo všetko je súčasťou dodávky „na kľúč". Často sa dočkáte toho, že obchodný zástupca zahmlieva informácie o skutočnom štandarde. Konkrétnu špecifikáciu rozsahu dodávky potom nemôžete nikde nájsť... radíme Vám, od takejto firmy ruky preč. Výsledná cena sa môže vyšplhať omnoho vyššie, než by ste čakali

Začnite pri konštrukcii domu...

Majte na pamäti, že najlacnejší rozhodne neznamená najlepší. Zaujímajte sa najmä o konštrukciu domu. Nemusíte hneď rozumieť všetkým parametrom a súčiniteľom. Niekedy stačí vidieť prierez stenou, aby ste vedeli, z čoho sa Váš budúci dom skladá. Konštrukciu stien domov RD Rýmařov tvorí rám z masívneho smrekového dreva vyplnený minerálnou vlnou, ktorý je opláštený sádrovláknitými doskami Fermacell a zvonku ešte zateplený polystyrénom. Naviac Vám na konštrukciu dávame záruku 30 rokov!

... a pokračujte vybavením

Pokiaľ sa Vám zdá z hľadiska konštrukcie domu všetko v poriadku, potrebujete poznať konkrétny rozsah dodávky domu na kľúč. V tej by malo byť zahrnuté absolútne všetko. Od obvodových stien, cez okná, až po vybavenie interiéru, ktoré je často zásadné. Pod pojmom „dom na kľúč" môže každá firma prezentovať niečo iné, a tak sa dobre informujte, čo všetko bude súčasťou Vášho budúceho domu.

V RD Rýmařov je vo výbave domu na kľúč aj schodisko (okrem bungalovov), podlahová krytina, všetky obklady, elektroinštalácia vrátane zásuviek a vypínačov, ventilátory, radiátory, sanitárne vybavenie, kotol a ďalšie nevyhnutnosti. Konkrétny rozsah dodávky si prečítajte tu

A čo Vám poradíme na záver? Aj keď dom za 40 tisíc znie lákavo, buďte obozretní. Vo väčšine prípadov sa totiž cena takýchto domov vyšplhá omnoho vyššie, než keby ste si zakúpili dom s vyšším štandardom, od firmy, ktorú ste na začiatku kvôli cenám vylúčili zo svojho zoznamu.