Upravit stránku

Nie každá novostavba je nízkoenergetickým domom. Záleží nie len na použití kvalitných moderných materiálov, ale taktiež na vhodnom návrhu a predovšetkým na jeho správnej výstavbe. Maximálna potreba tepla na vykurovanie v takomto nízkoenergetickom dome je 50 kWh na m2 ročne.

Nízkoenergetické domy sú odpoveďou na stále sa zvyšujúce ceny energií. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože nevyžadujú toľko energie na svoju prevádzku. Oproti štandardným novostavbám dokonca spotrebujú o polovicu menej tepla na vykurovanie. V neposlednom rade poskytujú veľmi vysoký komfort bývania.

Hlavné znaky nízkoenergetických domov:

  • Majú jednoduchý tvar bez zbytočných výklenkov a zákutí.
  • Dispozície domu sú orientované podľa svetových strán - obytné časti s veľkými oknami smerujú na juh a západ, zatiaľ čo úžitkové miestnosti na sever a východ. Dom dokáže využívať tzv. pasívne solárne zisky.
  • Majú nadštandardné tepelno-izolačné vlastnosti, vďaka čomu klesá spotreba energie na vykurovanie.
  • V dome je moderný a efektívny systém na vykurovanie a vetranie (rekuperáciu).
  • Všetky technológie v dome spolu musia spolupracovať a byť v súlade s konštrukciou domu.

Projekt - základný stavebný kameň nízkoenergetického domu

Nízkoenergetický dom stojí a padá na svojom projekte. Doslova. Projektant navrhuje nie len to, ako bude dom vyzerať, ale vyberá tiež použité materiály, izoláciu, okná a ďalšie. Okrem toho optimalizuje aj všetky použité technológie, zdroje tepla a elektrotechniku v dome. Samozrejmosťou je pre projektanta taktiež vhodné usadenie novostavby na pozemok.

Konštrukcia domu udáva tempo

Nie je umenie „napchať" do domu čo najviac moderných technológií, dom musí mať predovšetkým kvalitnú konštrukciu, ktorá je energeticky efektívna sama o sebe. Vyžaduje predovšetkým prvotriedne izolácie na stenách, stropoch, podlahách aj priečkach medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi (napr. medzi garážou a obytnou miestnosťou).

Veľké plochy stien znamenajú väčšie tepelné straty. Nízkoenergetické domy sú preto kompaktnejšie, nie sú zbytočne veľké a nemajú zložité tvary. Tvar domu má taktiež vplyv na vznik tepelných mostov - čím je jednoduchší, tým menšia je pravdepodobnosť, že nejaké tepelné mosty vzniknú.

Je dôležité pozerať sa na dom ako na celok, ktorý musí byť v úplnej symbióze. Preto je ideálne, keď Vám celý dom zaisťuje jeden dodávateľ, pretože všetky tieto záležitosti si potom vie postrážiť.