Upravit stránku
Máte nový dom, obklopený nádhernou záhradou, ktorej predsa len ešte niečo chýba? Či už do nej zavítate ráno, alebo na poludnie, stále máte pocit, že môžete priestor posunúť do atraktívnejších výšin? Záruku takéhoto vylepšenia v sebe skrývajú záhradné cesty a chodníky. Poskytujú priestor pre nevšedné a originálne nápady, vďaka ktorým sa Vám podarí vytvoriť vysnívanú záhradu.

Cestičky, ktoré Vás dovedú k vysnívanému cieľu

V prvej fáze je najdôležitejšia premyslieť účel a cieľ cestičiek. Ak potrebujete praktické cesty, ktoré využijete pri trhaní kvetín či k rýchlemu odbehnutiu od sporáka pre bylinky a zeleninu, potom zvoľte krátke a rovné cesty.

Naopak okrasná záhrada poskytuje priestor pre fantáziu a vybudovanie dlhších, zakrútených zaujímavých cestičiek, vedúcich okolo tajuplných fontánok, odpočinkových altánkov či krásnych záhonov. A odhalenie atraktívnych cieľov.

Všimnite si, kde všade sa objavujú vyšliapané miesta v trávniku. Objavili ste ich? Potom ste práve našli základ pre Vaše trasy. Dôležitými prvkami, ktoré je nutné pri výstavbe ďalej zohľadniť, sú predovšetkým veľkosť záhrady, dizajn Vášho domu aj okolitých stavieb, celkový koncept a charakter pozemku. A v neposlednom rade tiež to, ako veľmi môžete pootvoriť peňaženku.

Využiť môžete buď tvrdých povrchov alebo naopak mäkkých. Tvrdé povrchy sa najčastejšie skladajú z dláždených a betónových prvkov. Vynikajú stabilitou a dlhou životnosťou. A nevyžadujú žiadnu náročnú starostlivosť. Mäkké materiály, ako je piesok, štrk, kôrový mulč, skvele zapadnú do prírodných záhrad. Tie Vás však nepotešia - majú kratšiu životnosť a rozhodne budú vyžadovať starostlivosť. Použité materiály budú koexistovať s tými ďalšími, ktoré nájdete nielen na stavbe, ale po celom pozemku. Spoločne by mali vytvoriť harmonické prostredie.

Záhrada - ideálny domov pre rozmanité materiály...

  • Betónová dlažba - obľubu si získala svojou kvalitou, dlhou životnosťou, odolnosťou a ľahkou realizáciou. Môže disponovať rozmanitými farbami, tvarmi a rozmermi. V súčasnosti je technicky aj vzhľadovo dokonalejšia než v minulosti, takže je rozhodne z čoho vyberať. Najviac sa hodí k moderným vilám. Pri daždi, mraze a snehových prehánkach dávajte pozor. Z takýchto chodníkov sa stávajú nebezpečné trasy.
  • Kameň - či už vyberiete žulu, pieskovec, vápenec, čadič, opuku či bridlicu, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, jedná sa totiž o jeden z najdrahších materiálov. Prináša benefity ako dlhú životnosť, odolnosť, rôznorodosť farebných odtieňov. Ak potrebujete vytvoriť rovnú cestu bez námahy, potom radšej využite skôr kamenné dosky. Tento materiál pristane záhrade s ďalšími kamennými prvkami..

Čo máte ešte na výber?

Dôležitú úlohu hrajú aj ďalšie detaily

Nezabudnite na dostatočnú šírku chodníčka, ktorú prispôsobte tomu, k akému účelu bude slúžiť a koľko ľudí ho bude využívať. Hlavné cesty by mali vynikať stabilitou, bočné môžu byť vytvorené z mäkkých materiálov.

Okraje? Tie prospejú predovšetkým záhonom. V tráve sa im skôr vyhnite. Krásu a pôvab dodá olemovanie kvetinami či bylinkami. A čo takto posvietiť si na detaily? Atraktívnym prvkom sú solárne alebo LED svetlá, ktoré dodajú cestičke vyššiu estetickú hodnotu.

Vytvorte si originálny svet, ktorý aj napriek svojej atraktivite zachováva poriadok a komfortné rozdelenie jednotlivých zón. Slúžiacich pre prácu, relaxáciu, spoločenské večere, odpočinok či atraktívne večierky s rodinou či priateľmi. Cesty sa tak stanú prostriedkom optických kúziel, vďaka ktorým dosiahnete vysnívanej záhrady.