Upravit stránku

Od vykurovacieho systému v dome očakávame, že jeho obstaranie nebude stáť majland, zároveň bude mať úspornú prevádzku a jeho ovládanie bude čo najkomfortnejšie. Jednou z možností, ktorá všetky tieto kritériá spĺňa, je vykurovanie elektrinou.

Je ale veľmi dôležité, aký dom vykurujete. Elektrina ako primárny zdroj vykurovania je vhodná do moderných, úsporných novostavieb. Do starších domov s vysokými tepelnými stratami ju neodporúčame.

Drevostavby RD Rýmařov sú pre vykurovanie elektrinou ideálne. Sú totiž energeticky efektívne, súčiniteľ prestupu tepla obvodovou stenou je iba U = 0,120 W/m2.K. 

Prečo zvoliť elektrinu pre vykurovanie Vášho domu

Ak je dom dobre zateplený a jeho tepelné straty sú naozaj nízke, nie je potrebné mať vysoko výkonné vykurovanie. A presne v tejto chvíli prichádza na scénu elektrické vykurovanie, ktoré je veľmi ekonomické najmä vďaka možnosti využiť dvojtarifnú sadzbu elektrickej energie. Prevádzka všetkých spotrebičov v domácnosti potom vychádza lacnejšie.

Ďalšou výhodou vykurovania elektrinou je jednoduché napojenie na sieť. Zatiaľ čo elektrická prípojka sa nachádza na každom pozemku, o plynovej prípojke sa to povedať nedá.

Elektrinu odporúčame v kombinácii s podlahovým kúrením. V takom prípade máte možnosť zvoliť:

  • Teplovodné podlahové kúrenie v kombinácii s úsporným elektrokotlom. Teplota vody cirkulujúcej vo vykurovacích rúrkach je nízka, neohrieva sa na toľko stupňov ako v klasických radiátoroch. Vďaka tomu je tento spôsob vykurovania úspornejší.
  • Elektrické káble či rohože, ktorých najväčšou výhodou je veľmi jednoduchá inštalácia a prívetivá obstarávacia cena. K svojmu chodu totiž nepotrebujú elektrokotol. V rýmařovských drevostavbách využívame vykurovacie rohože FENIX.
     
Aj keď sa elektrická energia javí ako ideálna na vykurovanie celého domu, legislatíva jej zrovna nepraje. Od januára 2020 ju nemožno využívať ako primárny zdroj energie. Riešením je kombinácia s ďalším zdrojom vykurovania, ako sú napríklad krbové kachle alebo tepelné čerpadlo.
Kombináciu elektrického kúrenia a krbu zvolil aj pán David. Za prevádzku domu platí 750 Kč mesačne. Prečítajte si rozhovor >>
Tepelné čerpadlo, krbové kachle a elektrokotol má vo svojej drevostavbe pán Felix. Prečítajte si rozhovor >>

Tak ako každý iný moderný systém vykurovania, aj ten elektrický môžete veľmi ľahko ovládať tak, aby sa dokonale prispôsobil chodu Vašej domácnosti.