Upravit stránku

V našich drevostavbách Vám ponúkame hneď niekoľko možností vykurovania. Aby si každý mohol vybrať to, ktoré mu bude maximálne vyhovovať. Zdrojom vykurovania môže byť napríklad tepelné čerpadlo, plynové a elektrické kotle alebo najčastejšie tepelné rohože. Samostatnou kapitolou sú krby a krbové kachle.

V tomto článku sa zameriame na podlahové kúrenie. Je moderné, úsporné, príjemné a v poslednej dobe tiež veľmi obľúbené. Jediné, v čom Vás môže trochu obmedzovať, je výber podlahovej krytiny. Aká je pre podlahové kúrenie tá najvhodnejšia?

Vyberáme podlahovú krytinu pre podlahové kúrenie

Hlavné slovo má tepelný odpor

Podlahovú krytinu na podlahové vykurovanie vyberáme podľa jednoduchého princípu - čím nižší tepelný odpor krytina má, tým je pre vykurovanie vhodnejšia. Laicky povedané, podlaha musí prepustiť čo  najviac tepla. Väčšinou sú podlahy s vyšším tepelným odporom hrubšie a majú viacej vrstiev. Tepelný odpor je ale dôležitý aj pri materiáloch pod kúrením. Podlaha musí byť dokonale izolovaná, aby teplo neunikalo dole.

  • Keramická dlažba má najnižší tepelný odpor 0,01 W/m2K.
  • Vinylová podlaha má odpor cca 0,02 W/m2K.
  • Tepelný odpor laminátu sa líši podľa konkrétneho materiálu a typu pokládky od 0,04 až 0,07 W/m2K.
  • Najvyšší tepelný odpor majú koberce, drevené a korkové podlahy.

Predstavujeme Vám ideálnu podlahu

Z uvedených hodnôt jasne vyplýva, že ideálnou krytinou pre podlahové kúrenie je keramická dlažba. Má vysokú tepelnú vodivosť a najnižší tepelný odpor, dokonalá kombinácia. Je však potrebné rátať aj s lepidlom medzi dlažbou a podlahou, ktoré mierne zvyšuje tepelný odpor. Používajú sa preto špeciálne zmesi vhodné práve pre podlahové kúrenie. 

Dlažba má ale jednu (pre niekoho celkom zásadnú) nevýhodu. Mimo vykurovaciu sezónu chladí. Preto sa množstvo majiteľov rozhodne pre vinyl. Okrem nízkeho tepelného odporu má aj ďalšie výhody - je odolný, ľahko sa udržiava a je takmer na nerozpoznanie od pravého dreva. 

V našich drevostavbách často nájdete kvalitné laminátové podlahy. Sú príjemné na dotyk a mimo vykurovaciu sezónu nechladia. Pokiaľ ich pokladáme na podlahové kúrenie, je dôležité dodržiavať maximálny výkon kúrenia 100 W/m2, aby nedochádzalo k tepelnej rozťažnosti podlahy.

Na podlahové kúrenie určite neodporúčame pokladať koberce, ktoré väčšiu časť tepla pohltia a neprepustia do miestnosti. Dôsledne vyberajte aj drevenú podlahu - pre podlahové kúrenie sú vhodné len niektoré dreviny a jediný možný spôsob pokládky je lepenie.