Upravit stránku

Chystáte sa stavať dom? Potom bude jednou z Vašich zásadných otázok aj to, ako optimálne usporiadať miestnosti nového domu. Pravdepodobne v ňom strávite zbytok života. A kvôli vysokej životnosti našich drevostavieb, ktorá sa blíži 150 rokom, bude domovom aj pre ďalšie generácie. Ako teda interiér usporiadať tak, aby dlhodobo vyhovoval všetkým potrebám obyvateľov?

Záleží len a len na Vás

Drevostavba je dlhoročnou záležitosťou, a preto odporúčame nepodliehať aktuálnym trendom, ktoré sa každoročne menia. Zamerajte sa hlavne na vlastný cit, typ koníčkov a zvyky, ktoré robia vaše dni krajšími. Pokiaľ je pre Vás najpríjemnejšie hneď ráno po prebudení privítať slnko krátkym popreťahovaním sa na balkóne, nenechajte sa o to ochudobniť len preto, že feng-shui velí inak. Pokiaľ je pre Vás ale správne prúdenie energií dôležitou témou, ponúkame Vám niekoľko tipov, ako interiér v duchu feng-shui harmonizovať. 

Aké bude Vaše srdce domova?
Aké bude Vaše srdce domova?

Aké bude Vaše srdce domova?

Pomerne zásadné rozhodnutie Vás čaká aj v oblasti spoločných priestorov. Kuchyňa a obývačka. Spojiť, rozdeliť? Aj tu sa však uspokojivý výsledok odvíja od Vašich priorít, a nie z časopisov o interiéroch. Pokiaľ tápete, nechajte sa inšpirovať naším zamyslením sa nad architektonickým riešením srdca domova.

To, že vždy záleží viac na Vašich preferenciách už sme si teda ujasnili. Ale aj osobito zariadený interiér v sebe môže niesť stopy alebo predlohu v rokmi overených postupoch bytových architektov. A možno Vám učaruje aj nejaký trendy prvok, ktorému umožníte sa doma zabývať. 

Moderné drevostavby dovolia popustiť uzdu fantázii

Už tvar domu ovplyvní rozloženie interiéru. Energeticky úsporné domy mávajú často pravidelný obdĺžnikový, či štvorcový pôdorys, čo znižuje teplotné straty. Naše drevostavby však zabezpečujú minimalizáciu strát predovšetkým použitím perfektných technológií. Okná s izolačným trojsklom a obvodové steny s vnútornou izoláciou 120 + 40 mm a 100 mm termofasádou Vám poskytujú pomerne voľnú ruku v situovaní miestností. Môžete preto kľudne zabudnúť na pravidlo, že kúpeľňa patrí do vnútorného priestoru a denné svetlo tu nikdy neuvidíte.

Klasika Sever proti juhu

Ani dobrá izolácia však neoklame svetové strany. Tu je vhodné sa doporučení aspoň pridŕžať. Optimálna orientácia okien je na južnú stranu. Tu môžu presklené plochy tvoriť až 40 % celku. Pri väčšom presklení by však v lete hrozilo prehrievanie vnútorných priestorov, ktoré sa dá regulovať markízami, žalúziami aj roletami, ale ani tie nie sú všemocné.

A ktoré miestnosti situovať na juh? Najlepšie sa tu uplatnia obytné priestory typu kuchyňa a obývacia izba. Spálňu radšej umiestnite na neutrálnejší juhovýchod. A kancelárii bude najlepšie svedčať sever, kde slnečné lúče nebudú rušiť Vašu prácu na počítači. Severne orientovať môžete aj technické miestnosti typu komora, toaleta, šatňa a v ideálnom prípade chladná a temná špajza. Ako perfektne využiť tieto miesta do posledného milimetru Vám poradíme v článku o úložných priestoroch.

Sever proti juhu je nesmrteľná klasika
Nasledovať módne trendy v interiéri odporúčame skôr v menšej miere. Zamerajte sa na detaily, ktoré za pár rokov ľahko obmeníte. Typickým príkladom je maľovka. Farbou roku 2018 je ultrafialová, ale vedľa nešliapnete ani s inými šťavnatými odtieňmi, ako je žiarivo modrá, mimoňsky žltá, či vínová. Dlhodobejším trendom je využívanie prírodných materiálov, s ktorým určite ešte pár rokov nešliapnete vedľa.