Upravit stránku

Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré sú závislé na dodávke vody doslova z neba. V posledných niekoľkých rokoch sa striedajú roky, ktoré sú zrážkovo skôr priemerné, s rokmi zrážkovo chudobnejšími, a to bohužiaľ na doplnenie hladiny spodných vôd nestačí. Nemáme žiadny ľadovec alebo more, preto nám nezostáva nič iné, než podzemnou vodou šetriť a efektívne využívať vodu zrážkovú.

Slovensko je na tom, čo sa týka spotreby v domácnosti, veľmi dobre. V rámci sveta aj v rámci Európy. Priemerná spotreba pitnej vody je 100 l na osobu za rok. Spolu so susedným Českom sme sa tak dostali medzi najúspornejšie štáty Európy. Naopak, najmenej s vodou šetrí Veľká Británia (343 l/osobu) alebo Španielsko (265 l/osobu). V rámci sveta sú najväčší spotrebitelia USA a Austrália.

Kam sa stráca voda

V súčasnosti je odhad priemernej dennej spotreby okolo 100 litrov na osobu za rok. Z toho je len 5 - 10 litrov určených pre naše prežitie, teda na prípravu jedla a pitia. Väčšina pitnej vody v domácnosti doslova mizne v kúpeľni. V priemere 37% sa stráca pri sprchovaní a kúpaní, 25% pri splachovaní a 12% spotrebujú práčky. Správate sa zodpovedne, ale účet za vodu stále neklesá? Za vysoké vodné stočné môže byť zodpovedné aj staré vybavenie kúpeľne. Kým toaleta s klasickou nádržkou spotrebuje na jedno spláchnutie 10 l, moderné WC s dvojitým splachovaním 6 a 3 litre. Sprcha s úspornou hadicou zníži spotrebu vody pri sprchovaní na polovicu a len 10 rokov staré práčky si za cyklus prania vezmú 80 - 90 litrov, zatiaľ čo moderné pri praní na 40 °C iba polovicu. 
Ako hospodári s vodou pán Peter? V rámci dotačného programu dažďovej vody si zaobstaral 7 kubíkovú nádrž na zachytávanie dažďovej vody. V lete ju využívajú na zalievanie, v zime na pranie a splachovanie. Prečítať celý článok ► 

Čo je výhodnejšie? Umývanie riadu v dreze, alebo v umývačke?

Až 8 % pitnej vody v domácnosti padne na umývanie riadu v kuchyni. Umývanie riadu pod tečúcou vodou, aj keď ide len o opláchnutie, Vás môže stáť až 20 litrov vody. Ak takto opláchnete riad niekoľkokrát denne, spotreba sa vyšplhá až na 70 litrov vody za deň - a to už nie je najmenej. Umývanie riadu v napustenom dreze aj s opláchnutím od peny vás potom vyjde zhruba na 40 litrov. Až štvrtinovú úsporu vody potom dosiahnete s umývačkou, ktorej na umytie riadu stačí 10 - 15 litrov vody za cyklus.  

Ako ešte môžete šetriť s pitnou vodou?

  • Namiesto vane voľte radšej sprchu - ak sa budete sprchovať každý deň 5 minút miesto napúšťania vane, môžete ušetriť 1/3 vody, teda až 400 litrov za týždeň. 
  • Kúpte si perlátory, úspornú sprchovú hlavicu a pákové batérie, tie sú viac ako o tretinu úspornejšie ako klasické batérie. 
  • Pravidelne kontrolujte, prípadne vymieňajte tesnenie vodovodného kohútika - kvapkaním kohútika môžete premrhať až 90 litrov vody týždenne. 
  • Pri umývaní rúk vypnite vodu počas mydlenia - miniete o tretinu menej vody. 
  • V kúpeľni majte páku batérie permanentne nastavenú na studenú vodu, tým ušetríte teplú vodu. Pri bleskovom umývaní rúk nestihne teplá voda pritiecť a zostane v potrubí. 
  • Riad umývajte v napustenom dreze, nie pod tečúcou vodou. 
  • Pri čistení zubov alebo holení nenechávajte vodu voľne tiecť. Ak vodu necháte tiecť po celú dobu čistenia, čo sú v priemere 2 minúty, vytečie 18-20 litrov. 
  • Kúpte si automatický WC stop, ktorý sa umiestni priamo do nádržky alebo si kúpte nádržku s dvojitým či po novom už aj s trojitým splachovaním. 
  • Pri upratovaní si napustite vodu do vedra a neplákajte handru pod tečúcou vodou.
Otáľate s rekonštrukciou starej kúpeľne? Možno Vás účet za vodu konečne presvedčí sa do rekonštrukcie pustiť. Aby ste mali kúpeľňu naozaj modernú, inšpirujte sa v našom článku.