Upravit stránku
Interier

Počasie si v posledných rokoch robí, čo chce. Dĺžka vykurovacej sezóny sa tak rok od roku mení. Niekedy môže byť veľmi krátka, spravidla sa však jej dĺžka skôr naťahuje. 

Ak zohľadníte niekoľko dôležitých faktorov, tak sa Vám po skončení vykurovacej sezóny odvďačí nielen Vaše zdravie, ale aj peňaženka, ktorá nezostane prázdna.

Prvým krokom je nastaviť optimálnu teplotu, na ktorú si telo postupne zvykne. Teplota by mala byť konštantná a nemala by dosahovať prílišných výkyvov. Nevystavujte miestnosti žiadnym extrémom od úplného vychladenie až po prekúrenie. 

Radiátory majte pod kontrolou. Dôkladne sa oboznámte s ich hlavicami, aby ste vedeli, ako na ne. Ak otvoríte ventily naplno, dochádza po dosiahnutí teploty k ich uzavretiu. Ventily sa opäť zapnú až po znížení teploty, a tak dochádza k rozkolísaniu teploty. Ideálnym riešením je teda nastaviť hlavice na stredný stupeň, vďaka čomu vykúrite miestnosti na požadovanú teplotu.
Nastavenie teploty v izbe je vždy veľmi individuálne. Nezáleží len na vybavení konkrétnych miestností. Ale napríklad tiež na tom, na akú farbu sú vymaľované. Najdôležitejším kritériom je to, čo v konkrétnych miestnostiach robíme a akým činnostiam sa venujeme. Od pečenia domácich zákuskov, cez sústredenú prácu pri počítači, až po relax či hlboký spánok.

Ideálna teplota v domove?

Jej presnú hodnotu nie je možné stanoviť len tak. Teplotu je vždy nutné prispôsobiť nielen klimatickým podmienkam okolitého prostredia, samotnému bytu či domu, ale predovšetkým Vašim potrebám. Všeobecne platí, že by sa teplota mala pohybovať zhruba medzi 20 až 21 ° C. To ale neplatí plošne pre celý domov. Predsa len, každá miestnosť má nielen špecifické vybavenie, ale taktiež využitie. A tomu je práve nutné teplotu prispôsobiť. 

Jedna z najvyšších teplôt by mala byť v kúpeľni, aby sme po výstupe z teplého kúpeľa ihneď neprechladli. Na vyššiu teplotu by ste mali vykúriť obývaciu izbu, a to zhruba na 21 až 22 ° C. Podobnú teplotu by ste mali namerať v kuchyni. Tam teplotu prispôsobte tomu, čomu sa práve venujete. Samotné varenie a pečenie totiž celkovú teplotu v miestnosti zvyšuje.

Topení v rodinném dome

Nižšie teploty nastavte na chodbe a v miestnostiach, kde sa cez deň štandardne nezdržiavate a stávajú sa útočiskom až cez noc. Počas spánku je telo v odpočinkovom režime a chránené prikrývkou, preto je vhodné dopriať si chladnejší čerstvý vzduch.  

Nenechajte pleseň zdobiť Váš domov 

S hodnotou teploty sa mení aj vlhkosť vzduchu. Určite sa neoplatí kúrenie nastavovať na maximum. Čím vyššou teplotou Váš domov disponuje, tým viac klesá vlhkosť a vzduch sa tak stáva suchším. 

Vlhkosť v dome

Suchý vzduch so sebou prináša určité riziká, ktorá si často neuvedomujeme. Neblaho pôsobí nielen na povrch tela, teda na pokožku a vlasy, ale predovšetkým na našu sliznicu. Tá je potom oveľa náchylnejšia na choroby. Avšak ani príliš vysoká vlhkosť nie je žiadna výhra. Pokiaľ vlhkosť dosahuje až príliš vysokého percenta, dochádza k jej zrážaniu. A pleseň je na svete. 

Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať zhruba okolo 50 %. Svoju úlohu zohráva aj ročné obdobie. V lete by sa mala hýbať od 40 až 55% a v zime sa môže vyšplhať až k 65%. 

Na meranie vlhkosti vám poslúži vlhkomer. Aký pomocník vám ale pomôže teplotu správne zregulovať? Moderné zvlhčovače vzduchu, vďaka ktorým dosiahnete požadovanej hodnoty.

Dosiahnite rovnováhu v tepelnej klíme domova

Pretože to sa oplatí. Teplota je premenlivý faktor, ktorý však môžete regulovať. Vhodná teplota a vlhkosť vzduchu tak neohrozí Váš zdravotný stav, naopak, dopraje Vám celkovú tepelnú pohodu. Vy sa tak budete doma cítiť veľmi komfortne. Poteší sa rozhodne aj váš rodinný rozpočet, ktorému nebude hroziť vyschnutie.