Upravit stránku

Je prirodzené, že nároky na energeticky úsporné bývanie sa neustále zvyšujú. A nie je to len rastúcimi cenami za energie, ale taktiež životným štýlom, ktorý je šetrnejší, ekologickejší. Preto niet divu, keď sa stavebníci strácajú vo všetkých tých pojmoch, ako je nízkoenergetický, pasívny, energeticky úsporný, efektívny a podobne.

Najčastejšie ale riešia rozdiel medzi nízkoenergetickým a energeticky efektívnym domom. Ako to teda je? S kľudom na duši môžeme povedať, že ide skôr o slovíčkarenie. Ale poďme si to lepšie vysvetliť. 

Normy a tabuľky. Ako sa do nich vojdú energeticky úsporné domy?

Aby ste rozumeli, všetky nízkoenergetické, pasívne alebo nulové domy podliehajú zákonom daným normám, ktoré musia spĺňať. Domy, ktoré sa do tabuliek nevojdú, nesmú používať tieto označenia. Všetko sa odvíja od energetickej náročnosti domu:
•    Pasívny dom nepresiahne mernú spotrebu tepla na vykurovanie 15 KWh/m2.rok.
•    Spotreba tepla nízkoenergetických domov sa pohybuje medzi 15-50 KWh/m2.rok.
•    Nulové domy nepotrebujú na vykurovanie takmer žiadnu energiu - vystačia si s pasívnou slnečnou energiou a energiou, ktorú vyžarujú spotrebiče.

Ročná merná spotreba tepla udáva, koľko energie sa spotrebuje na vykurovanie a ohrev úžitkovej vody na meter štvorcový za rok.

A teraz k energeticky efektívnym domom. Tak označujeme naše rýmařovské drevostavby, ktorých maximálna spotreba tepla na m2 je 60 KWh ročne. A schválne hovoríme maximálna, pretože reálne je to často omnoho menej. To potvrdia napríklad Andrea a Martin, ktorí bývajú v dome KUBIS 632 a celý chod domácnosti im zabezpečuje elektrika. Ich mesačné náklady na energie sú 2 400 Kč. Rodiny, čo k vykurovaniu využívajú krb alebo krbové kachle, majú mesačné účty ešte nižšie!

Investujte s rozumom

Typická mladá rodina, ktorá zháňa nové bývanie a chce ho financovať hypotékou, si väčšinou nezaobstará pasívny alebo dokonca nulový dom. Investícia doň je totiž veľmi vysoká a návratnosť príliš dlhá. Preto väčšinou volia medzi nízkoenergetickým a energeticky efektívnym domom. Rozdiely sú ale viac-menej len na papieri.  Oba typy domov sú prvotriedne zaizolované, dokonale vzduchotesné, majú kompaktný tvar bez zbytočných výčnelkov, využívajú moderné technológie a majú efektívne riešené vetranie.

Naše energeticky efektívne drevostavby sú riešené tak, aby na nich dosiahli investori s priemerným príjmom a zároveň aby im dom poskytol potrebný komfort. Musia kopírovať ich životný štýl a efektívne nakladať s energiami.