Upravit stránku

Tento rok oslavujeme 50. narodeniny. V našich drevostavbách už bývajú tisícky rodín nie len v Českej republike, ale po celej Európe. Pri založení podniku sme čerpali know how od západonemeckej firmy OKAL a na jeho základe postavili prvý poschodový dom 117. Stal sa veľmi obľúbeným (vyrobili sme až 1000 domov ročne). Vďaka nadčasovosti prežila sto sedemnástka dodnes.

Po roku 1990 tvoril celú našu výrobu prevažne export. Rýmařovské drevostavby sa tak dostali do celej Európy. Až za 15 rokov sme sa vrátili späť na český trh. S oveľa väčšími skúsenosťami, novými technológiami a postupmi. Naše drevostavby ako jedny z prvých riešili energetickú náročnosť. „Staviame už pre tretiu generáciu zákazníkov a samozrejme chceme stavať aj pre tú štvrtú,“ hovorí obchodný riaditeľ RD Rýmařov Ing. Jiří Pohloudek.

Jedna z prvních drevostaveb RD Rýmařov - 117 s podkroviem

Prečo sú drevostavby tak obľúbené?

V posledných rokoch zažívajú drevostavby veľký boom. A niet sa čomu čudovať. Sendvičový systém konštrukcie zabezpečuje energetickú úspornosť, prefabrikácia zasa presnosť vyrobených dielov. „V Rýmařove máme najnovšie výrobné technológie, ktoré sú v obore možné - dve automatické linky, vďaka ktorým zvyšujeme presnosť vyrábaných dielov, a tým aj kvalitu vykonaných prác. Výhodou je taktiež rýchlosť vzniku stavby - je hotová v priemere do dvadsiatich až dvadsiatich piatich dní od zahájenia montáže“, hovorí Ing. Pohloudek. Veľkou výhodou drevostavby je, že pri podpise zmluvy poznáte konečnú cenu domu. Neplatíte za žiadne práce navyše. Vďaka tomu banky nerobia problémy s hypotekárnymi úvermi.

Za 50 rokov sme postavili vyše 24 000 objektov. Staviame nie len rodinné domy, ale taktiež dodávame zostavy panelov iným firmám, ktoré ich potom montujú. Ročne expedujeme až 550 panelov.

Situácia na stavebnom trhu

„RD Rýmařov je súčasťou stavebníctva a aktuálna situácia sa teda premieta aj do našej práce. Zaznamenávame obrovský dopyt a musím priznať, že v tejto chvíli nebojujeme vždy celkom víťazne. Kvôli nedostatku kapacít sa v tejto chvíli v dodávkach omeškávame až o štyri až šesť mesiacov oproti dohodnutým termínom. Nové zmluvy uzatvárame už na rok 2020“, hovorí obchodný riaditeľ. Navyše je veľmi ťažké získať v tomto odbore zamestnancov. Preto spolupracujeme s vysokými školami a zapájame sa do inovačných projektov Technologickej agentúry Českej republiky. Ďalej spolupracujeme s Drevárskym klastrom, s ktorým máme Inovačné centrum. Študentov v centre zoznamujeme s problematikou a snažíme sa ich získať pre projekčné a konštruktérske odbory.

RD Rýmařov má v tejto chvíli 450 kmeňových zamestnancov. Spolupracuje však s ďalšími montážnymi firmami a podnikmi. V celom tomto reťazci pracuje minimálne 800 až 1000 ľudí.

O aké domy je najväčší záujem?

V našej ponuke nájdete takmer 30 typových domov. Zákazníci si vyberajú taktiež z našich materiálov. „Vysoký záujem je o bungalovy so zastavanou plochou 98 m2 a taktiež o poschodové domy so zastavanou plochou 63 a 74 m2, ktorých obytná plocha sa pohybuje v rozmedzí 100 až 120 m2. Úspešná je taktiež takzvaná sto jednotka, typ domu, ktorý máme na trhu už 7 rokov.“  V sto jednotke už dokonca býva 1000 rodín! Vďaka podkroviu a garáži vyhovuje aj náročnejším klientom.

V súčasnosti dodávame domy hlavne na český trh a spolupracujeme len so stálymi zahraničnými partnermi. Rýmařovské domy nájdete napríklad v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Holandsku alebo Švajčiarsku. Jednáme taktiež o exporte panelov do Anglicka.

V budúcnosti chceme dodávať stavby v súlade so stále viac aktuálnym trvalo udržateľným stavebníctvom. Ekologicky zamerané objekty s vysokými parametrami úžitkových vlastností. Stavať domy, v ktorých sa zákazník cíti dobre. Po roku 2020 by sme sa mali priblížiť domom s nulovou spotrebou energií. Želáme si, aby v našich stavbách začala bývať aj štvrtá generácia našich zákazníkov.
Ing. Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov