Upravit stránku

Každá stavba je tak kvalitná, ako kvalitná je jej strecha. Strecha je jednou z najväčších a najdôležitejších investícií do Vášho obydlia. Bude Vám slúžiť po niekoľko generácií a dodá korunu celkovému vzhľadu domu.

Na strechu sú kladené veľké nároky, preto sa o ňu zaujíma aj stavebný úrad. Okrem toho, že by Vás mala ochrániť pred dažďom, musí strecha ladiť s domom a tiež zapadnúť do miestneho koloritu

Našťastie v RD Rýmařov sa vieme prispôsobiť všetkým požiadavkám - tým Vašim aj tým od stavebného úradu. 

Akú strešnú konštrukciu si vyberiete?

Každá strecha má svoju funkciu - chráni domov pred klimatickými javmi a odvádza dažďovú vodu, ktorú potom môžeme naďalej využívať. Aby všetko vydržala a nezradila nás za žiadnej situácie, musí strechu vždy navrhovať odborník. Každá strecha má svoju podrobnú projektovú dokumentáciu, z ktorej je jasné presné rozvrhnutie konštrukcie. Nájdete tu aj výpočty zaťaženia strechy snehom a pod.

Každý rad našich drevostavieb má špecificky riešenú konštrukciu strechy, ako si môžete prezrieť tu. Väčšina má obytné podkrovie, rad bungalovov LARGO potom umožňuje vytvoriť čiastočne pochôdznu povalu, ktorá poslúži napríklad pre uskladnenie sezónnych vecí. Každá naša drevostavba má v typovej podobe svoju konštrukciu strechy, ale ak budete Vy alebo stavebný úrad požadovať zmenu typu strechy, naši projektanti dokumentáciu samozrejme upravia.

Pultová strecha - konštrukčne jednoduchá, vzhľadom elegantná

V súčasnosti je táto strecha veľmi moderná. Má jednoduchý tvar, je konštrukčne nenáročná a jej realizácia je rýchla.

Túto strechu môžete vidieť na drevostavbách KUBIS 88 a KUBIS VARIO. Výhodou je, že podkrovie nie je znížené. Výber strešnej krytiny sa potom odvíja od sklonu strechy samotnej.

Sedlová strecha - tradícia, ktorá neomrzí

Tento typ strechy je v našich končinách najvyužívanejší. Hodí sa predovšetkým pre stavby s obdĺžnikovým pôdorysom, kde chceme štít.

Sedlová strecha umožňuje typické obytné podkrovie so šikmými stropmi. Sklon strechy však musí byť zvolený citlivo, aby podkrovie nebolo stiesnené.

Využívame ju pre domy KUBIS a NOVA.

Valbová strecha - keď je variabilita na prvom mieste

Valbová strecha má na rozdiel od sedlovej na oboch koncoch namiesto štítov šikmé roviny resp. valby.

Táto strecha je veľmi variabilná. Využíva sa ako pre domy s obdĺžnikovým, tak aj so štvorcovým pôdorysom, alebo s pôdorysom v tvare písmena L. Na tento typ strechy sú vhodné všetky typy pokrytia

Valbovú strechu majú napríklad domy LARGO.

Každá naša drevostavba má v typovej podobe svoju konštrukciu strechy, ale ak budete Vy alebo stavebný úrad požadovať zmenu typu strechy, naši projektanti dokumentáciu samozrejme upravia.

Na farbe záleží

Ak ste si už vybrali konštrukciu strechy, nasleduje druhý krok, a to výber strešnej krytiny. Máte veľa možností, ale opäť tu platí pravidlo - šetriť sa nevypláca. Ak by ste vyšli na najbližšiu vyhliadku a rozhliadli sa po kraji, bude Vám hneď jasné, aká farba strechy v našich končinách prevláda. Klasické oranžové odtiene v podobe tehlových škridiel sú tu hojne zastúpené.

Na českých strechách sa však začínajú objavovať aj iné farby. Betónové škridle sú vyrobené zo zmesi kremičitého piesku, cementu a pigmentov, ktoré majú za následok celkovú farbu strešnej krytiny. Táto strešná krytina má širokú farebnú škálu. Od šedej, kontroverznej čiernej až po menej známu bielu, ale aj ďalšie farby.

Ak sa rozhodnete pre farebnú strechu, nezabúdajte na jej tepelnoizolačné vlastnosti. Čierna strecha, hoci je nádherná, dostatočne neodráža slnečné lúče. Túto funkciu biela strecha zvládne hravo, ale ako dlho zostane naozaj biela? Dážď, prach, lišajník a bežné nečistoty onedlho strešnú krytinu premenia.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, strecha by mala doplniť celkový vzhľad domu aj celej zástavby.