Upravit stránku
Fasádna farba doslova diktuje celkový vzhľad a štýl domu. Navyše fasáda ako celok tiež chráni Váš dom pred vonkajšími vplyvmi a stojí doslova v prvej línii proti vetru, slnku a dažďu. Skrátka správne zvolenú farbu fasády oceníte aj po rokoch užívania.

Naše tipy pre jednoduchý výber farby fasády:

  • Vnímajte farebnosť domu, záhrady a okolia ako celok.
  • Skúste si predstaviť farebný odtieň nielen za denného svetla, ale aj pri umelom osvetlení v noci.
  • Využite možnosť zapožičania vzorníkov.
  • Vnímajte tiež prostredie, v ktorom dom stojí, snažte sa skôr zapadnúť, než vyčnievať.
  • Nechajte sa inšpirovať fotografiami, článkami alebo susedmi.
Naše tipy pre jednoduchý výber farby fasády
Farba fasády sa riadi všeobecne známymi princípmi: Tmavšia farba priťahuje teplo a bielou nič nepokazíte. Tieto pravidlá sú platné aj pri výbere farby drevostavby.
LOCUS 119

Tmavá farba radšej len na detaily a dekorácie

 
Ak túžite po tmavej fasáde, počítajte s tým, že farba bude predstavovať zaťažkávaciu skúšku pre váš systém zateplenia a v miestnosti bude o jeden alebo dva stupne viac, než keby ste zvolili farbu svetlejšiu. Sýte farby sú navyše z dlhodobého hľadiska bohužiaľ nestále. Na južnej strane začne farba čoskoro pod vplyvom slnka blednúť, zatiaľ čo na severe bude tento zub času viditeľný menej. Premyslite teda svoj výber a zvážte znovu všetky pre a proti.
 
Ak sa nechcete tmavej farby na svojom novom dome vzdať, odporúčameju . Tmavá farba by nemala prekročiť pokrytie 10% z celkovej plochy fasády.

Fasádnou bielou nič nepokazíte

Biela fasádna farba má naozaj množstvo výhod. Okrem toho, že s ňou nebudete vzbudzovať rozruch, môžete ju mať takmer na akomkoľvek dom. Najväčší prínos bielej farby je jej ľahká kombinovateľnosť s ďalšími farbami a odtieňmi. Biela farba sa skvele znáša s módnou šedou, marhuľovou alebo napríklad zelenou. Taktiež vyzerá skvele s drevenými prvkami fasády.

KUBIS 631

V dokonalom súlade

Ako už sme písali na začiatku, fasádna farba udáva celkový vzhľad domu. Aby výsledok pôsobil harmonicky, zlaďte všetky exteriérové prvky na dome. Okná, dvere, odkvapy, fasáda aj strecha by spolu mali ladiť a vytvoriť fungujúci farebný celok. Tieto prvky môžu byť v kontraste s fasádou alebo naopak zladené tón v tóne. Obe varianty fungujú, a pritom každá dodá domu inú atmosféru.

Osvedčené kombinácie farieb:

ROHE 98
ROHE 101

Katalóg môže klamať

Nezabudnite, že vybraná farba môže vyzerať trochu inak na papieri než v skutočnosti. Túto farebnú nepresnosť majú na svedomí hlavne štruktúra fasády, intenzita svetla, ktorá sa počas dňa mení, a veľkosť domu. Napríklad bungalov je k farbe fasády oveľa zhovievavejší, než dvojpodlažný dom. U veľkých rodinných domov teda vyberajte farbu ešte starostlivejšie.