Upravit stránku
Čo sa viac oplatí? Stavba na kľúč, alebo stavba svojpomocne? Odpoveď nie je tak jednoduchá – nič totiž nie je čiernobiele a nedá sa zvažovať len finančná stránka. Do celého procesu stavby zasahuje mnoho aspektov, predovšetkým potom dostatok času, znalosť stavebníkov v obore a v neposlednom rade tiež trochu toho remeselného náradia.

Začína stavebný kolotoč

Z počutia, od známych a v najrôznejších článkoch sa môžete dozvedieť, že stavba svojpomocne je lacnejšia o toľko a toľko percent. Môžeme však takto paušalizovať? Určite nie. Stavba svojpomocne nespočíva v tom, že si postavíte dom od základu vlastnými rukami. To nedokáže nikto. Preto kombinujete práce, ktoré zvládnete sami s prácami, na ktoré si musíte objednať firmu, či remeselníkov. Záleží na vašich skúsenostiach, zručnosti a kontaktoch. To všetko sa potom odráža v konečnej cene domu.


Všetok svoj voľný čas tak potom venujete koordinácii dopravy, práce a dodávateľov. Medzitým musíte stihnúť stavebnú prípravu pre remeselníkov , ktorí prídu budúci týždeň. Teda možno prídu – nemáte s nimi totiž podpísanú žiadnu zmluvu a väčšina je tak nejako na dobré slovo. Čakajú vás desiatky telefonátov týždenne a neustále odbiehanie z práce. Na stavebnom úrade a na katastre ste častejšie, než doma. So stavbou svojpomocne sa totiž spája nekonečné papierovanie, získavanie pečiatok a potvrdení, kópií dokumentov s overenými podpismi a odborných posudkov.

Stavba svojpomocne. Možno ušetríte, ale...

A konečne sa dostávame k tvrdeniu, že za stavbu svojpomocne ušetríte. Áno, ale len v prípade, že všetko pôjde ako po masle. Čím viac toho zvládnete sami, tým viac ušetríte. Pokiaľ však budete riešiť nejaké úpravy, či nedorobky, konečná cena domu sa navýši. Je na Vás, ako veľmi si ceníte svojho voľného času a či ho chcete počas dvoch rokov (niekedy aj viac) obetovať stavbe domu. Až sa tento stavebný kolotoč zastaví, naraz zistíte, že ste prebdeli stovky nocí a pretočili omnoho viac peňazí, než ste mali v pláne.

Stavba na kľúč. Sledujte, ako Váš dom rastie

Pre stavbu na kľúč sa väčšinou rozhodujú tí, ktorí chcú bývať rýchlo a s minimálnymi starosťami. V RD Rýmařov sme Vám nápomocní už v počiatočnej fáze výberu domu. Všetko papierovanie vybavíme za Vás. Už pred podpísaním zmluvy vidíte konečnú čiastku za dom bez prác navyše! Nestane sa preto, že by sa drevostavba predražila (na rozdiel od stavby svojpomocne). Na všetky materiály a vykonané práce máte záruku.

V RD Rýmařov koordinujeme všetky práce my a zaisťujeme, aby všetko fungovalo podľa plánu. Konštrukciu domu vyrobíme vo vlastných halách. Na ostatné práce vyberáme preverených dodávateľov, s ktorými máme dlhoročné skúsenosti. Poznáme ich produkty a aj to, že dodržiavajú termíny a dá sa na nich spoľahnúť. Do nového domu sa môžete nasťahovať pokojne za mesiac.

Dôležitá otázka financovania

Každá mladá rodina rieši financovanie svojho bývania. A väčšina si berie hypotéku. Pokiaľ staviate svojpomocne a bývate v prenajatom byte, musíte počítať každú korunu. Niekoľko mesiacov totiž budete platiť nájom a aj splátky hypotéky. Takáto čiastka sa môže vyšplhať skutočne vysoko. Zatiaľ čo do domu stavaného na kľúč sa sťahujete už behom mesiaca. Tento problém teda riešiť nemusíte.

Rada na záver:

Ste stále nerozhodní, či si zaobstarať dom na kľúč, alebo ísť do stavby svojpomocne? Prezrite si trebárs naše referencie a rozhovory s tými, ktorí už bývajú. A porozprávajte sa s tými, ktorí práve svojpomocne stavajú alebo sa nedávno presťahovali. Sami sa potom rozhodnete, po ktorej ceste by ste sa radšej vydali.

Odporúčame